Śmieci to jeden z ważniejszych tematów współczesnej debaty publicznej. Mówi się o nich więcej, ponieważ coraz trudniej bagatelizować ich znaczenie dla ludzkiego życia i kondycji środowiska. Nad zagadnieniem zaśmiecania świata pochylił się między innymi Stanisław Łubieński. Jego Książka o śmieciach to rzetelne przedstawienie tematu (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka-o-smieciach-stanislaw-lubienski-p-1379289.html). Autor opisał nie tylko oczywiste problemy, jak chociażby miliardy reklamówek pływających w morzach i oceanach. Pochylił się także między innymi nad problemem polowań i związanym z nimi nadmiarem ołowiu w przyrodzie. Warto sięgnąć po tę książkę. Otwiera oczy i pomaga odpowiedzialniej zadbać o otoczenie.

Czy każdy musi zbierać śmieci?

Stanisław Łubieński swoją książkę zaczyna od opisu urlopu, który spędził na zbieraniu śmieci na plaży. Zaczęło się niewinnie, od jednej przypadkowej skarpetki. Skończyło na przerażeniu związanym z tym, jak wiele różnych odpadów można znaleźć dookoła siebie. Niejeden czytelnik będzie miał wątpliwości odnośnie spędzania czasu z książką o takiej tematyce. Po wspomniany tytuł opłaca się jednak sięgnąć, ponieważ:

  • pomaga zrozumieć, jak powstają śmieci i co się z nimi dzieje,
  • pokazuje krótkie życie jednorazowych wyrobów, które potem przez setki lat zalegają w różnych częściach planety,
  • to dobry pierwszy krok ku pozytywnej zmianie swoich nawyków.

Często można się zetknąć z opiniami, że czas na przemyślenia w sprawie śmieci już minął. Zdaniem wielu, nawet na skuteczną reakcję jest już zbyt późno. Nie oznacza to jednak, że człowiek może przyjąć bierną postawę. Książka o śmieciach szokuje, ale jej lektura pomaga zdobyć rzetelną wiedzę. Dzięki tej ostatniej łatwiej też zmodyfikować nawyki. Każdy od siebie powinien zacząć porządkować świat. Nawet jeżeli nie zdecyduje się na aktywne uczestnictwo w zbieraniu śmieci.

Odpowiedzialna konsumpcja

Dbanie o środowisko wbrew pozorom nie zaczyna się w momencie segregowania śmieci. O przyrodzie trzeba myśleć już podczas zakupów. Świadome konsumpcyjne wybory to najlepszy sposób ograniczenia ilości odpadów i zapewnienia równowagi ekologicznej. Po przeczytaniu książki Stanisława Łubieńskiego czytelnik ma sporo argumentów, którymi może podzielić się z osobami ze swojego otoczenia. Promowanie odpowiedzialnych, pozytywnych nawyków to kolejny aspekt ograniczania śladu węglowego. Podsumowując, Książka o śmieciach to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce żyć bardziej świadomie. Autor pokazuje, jak wiele złego robi człowiek. Jednocześnie daje mu szansę przynajmniej częściowej naprawy błędów.

Okładka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Dorota